Charakterystyka projektu przebudowy drogi numer 52

W poniższym tekście skoncentrujemy się na scharakteryzowaniu inwestycji, jaką była przebudowa odcinka drogi krajowej numer 52 w Bielsku-Białej. Chodziło tutaj o przebudowę odcinka o długości 1.38 kilometra. Prace modernizacyjne skoncentrowały się przede wszystkim na:

O projekcie

- wybudowanie skrzyżowań bezkolizyjnych na drodze krajowej numer 52. Chodzi o połączenie go ze zbiorczymi drogami, które mają istotne znaczenie dla ruchu w mieście (ul. Nowokrakowska oraz Nowopiekarska).

- zlikwidowanie przejazdu kolejowego, który do tej pory istniał w jezdni drogi krajowej 52. Zostało tam zbudowane bezkolizyjne skrzyżowanie lokalnej drogi z kolejową linią numer 117 na relacji Zebrzydowska Lanckorona - Bielsko-Biała.

- utworzenie drugiej jezdni dla drogi krajowej numer 52 na odcinku ulicy Wyzwolenia. Do tej pory mieszkańcy nazywali ten odcinek "wąskim gardłem", a po modernizacji miejsca będzie zdecydowanie dużo więcej.

Ta inwestycja zlokalizowana została na terenie województwa śląskiego w Bielsku-Białej. Dotyczyło to północno-wschodniej części miasta, na dzielnicy zwanej Lipnikiem. Droga krajowa numer 52 przebiega pomiędzy ulicami: Lwowską, Wyzwolenia oraz Niepodległości. Warto wspomnieć również o tym, że planowana inwestycja przecinać będzie dolinę potoku Krzywa, dlatego też na tym terenie spotkać można znaczące spadki. Niedaleko od miejsca realizacji inwestycji znajduje się teren, na którym zlokalizowane są ogródki działkowe.

Problemy dla beneficjentów wynikające z inwestycji

- utrudnienia pojawiające się w obwodowej części miasta Bielska-Białej

- ze względu na licznie powstające korki, znacząco wydłuży się czas przejazdu

- z uwagi na znaczące zniszczenia jezdni ruch samochodowy może nie być dostatecznie bezpieczny dla kierowców

Nie da się ukryć, że tego typu inwestycje zawsze wiążą się z pewnymi utrudnieniami dla mieszkańców danego miasta. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że po ukończeniu wszystkich prac związanych z inwestycją, wszystkim wyjdzie to na dobre. Poruszanie się po mieście po ukończeniu prac modernizacyjnych stało się dużo łatwiejsze.